Final Results
Place Name Member # Club(s) Region Country
1 Sperring, Patrick 131579      GBR 
2 Gillard, Jack 136489  Chilwell Blades  EMID  GBR 
3 Waterman, Alex 146481  Nottingham Trent University  EMID  GBR 
4 Talbot, Ian 143359  Oundle Peterboro & Stamford Epee  EMID  GBR 
5 McKenzie-Brown, Robert 144665  North Kesteven Fencing Club  EMID  GBR 
6 Hutton, James 140613  Chilwell Blades  EMID  GBR 
7 Sturgess, Benjamin 134498  Northampton Fencing Club  EMID  GBR 
8 Poxon, Gareth 138744  Radcliffe Sword Club  EMID  GBR 
9 Girling, Adam   Radcliffe Sword Club  EMID  GBR 
10 Simpson, Ashden 138801  North Kesteven Fencing Club  EMID  GBR 
11 Duyan, Matthew 138799      GBR 
12 Robinson, Michael 140832  Oundle Peterboro & Stamford Epee  EMID  GBR 
13 Favell, Paul 138426  Radcliffe Sword Club  EMID  GBR 
14 Carey, Sam 146482  Nottingham Trent University  EMID  GBR 
15 Whyley, James 140354  Radcliffe Sword Club  EMID  GBR 
16 Brodie, Millie 133715  Northampton Fencing Club  EMID  GBR 
17 Lawson, Samuel 138859  North Kesteven Fencing Club    GBR 
18 Zvoznikov, Daniil 145928  Nottingham Trent University  EMID  GBR 
19 Sheridan, Elizabeth 135587  Radcliffe Sword Club  EMID  GBR 


Round #1 - Poule - Round Seeding
Seed Name Club(s) Region Country Status
1 Simpson, Ashden KESTEVEN  EMID  GBR 
2 Sheridan, Elizabeth RSC  EMID  GBR 
3 McKenzie-Brown, Robert KESTEVEN  EMID  GBR 
4 Zvoznikov, Daniil NTU  EMID  GBR 
5 Poxon, Gareth RSC  EMID  GBR 
6 Whyley, James RSC  EMID  GBR 
7 Gillard, Jack CHILWELL  EMID  GBR 
8 Lawson, Samuel KESTEVEN    GBR 
9 Duyan, Matthew     GBR 
10 Waterman, Alex NTU  EMID  GBR 
11 Robinson, Michael OPS EPEE  EMID  GBR 
12 Favell, Paul RSC  EMID  GBR 
13 Sperring, Patrick     GBR 
14 Talbot, Ian OPS EPEE  EMID  GBR 
15 Girling, Adam RSC  EMID  GBR 
16 Hutton, James CHILWELL  EMID  GBR 
17 Carey, Sam NTU  EMID  GBR 
18 Sturgess, Benjamin NTHMPTN  EMID  GBR 
19 Brodie, Millie NTHMPTN  EMID  GBR 

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
Whyley, James
RSC / EMID / GBR
1 D2 V5 V5 D2 D1 D3 2 0.33 18 25 -7
Sperring, Patrick
GBR
2 V5 V5 V5 D4 V5 V5 5 0.83 29 14 +15
Brodie, Millie
NTHMPTN / EMID / GBR
3 D3 D0 V5 D3 D1 V5 2 0.33 17 27 -10
Favell, Paul
RSC / EMID / GBR
4 D2 D2 D4 D4 V5 V5 2 0.33 22 23 -1
Gillard, Jack
CHILWELL / EMID / GBR
5 V5 V5 V4 V5 V3 D4 5 0.83 26 21 +5
Simpson, Ashden
KESTEVEN / EMID / GBR
6 V5 D2 V5 D2 D3 V5 3 0.50 22 19 +3
Carey, Sam
NTU / EMID / GBR
7 V5 D3 D4 D1 V5 D4 2 0.33 22 27 -5
Referee(s):
Grundy, Sean
GBR

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
Poxon, Gareth
RSC / EMID / GBR
1 V5 V5 D1 V5 D2 3 0.60 18 15 +3
Sheridan, Elizabeth
RSC / EMID / GBR
2 D1 D1 D0 D0 D2 0 0.00 4 25 -21
Lawson, Samuel
KESTEVEN / GBR
3 D1 V5 D2 D4 D1 1 0.20 13 21 -8
Waterman, Alex
NTU / EMID / GBR
4 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 10 +13
Talbot, Ian
OPS EPEE / EMID / GBR
5 D3 V5 V5 V5 V5 4 0.80 23 15 +8
Sturgess, Benjamin
NTHMPTN / EMID / GBR
6 V5 V5 V5 D2 D3 3 0.60 20 15 +5
Referee(s):
Grant, Jacob
RSC / EMID / GBR

Poule #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
McKenzie-Brown, Robert
KESTEVEN / EMID / GBR
1 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.80 24 18 +6
Duyan, Matthew
GBR
2 V5 D4 D4 D4 V5 2 0.40 22 22 0
Robinson, Michael
OPS EPEE / EMID / GBR
3 D3 V5 D2 D2 V5 2 0.40 17 23 -6
Hutton, James
CHILWELL / EMID / GBR
4 D3 V5 V5 V5 V5 4 0.80 23 18 +5
Girling, Adam
RSC / EMID / GBR
5 D3 V5 V5 D3 V5 3 0.60 21 20 +1
Zvoznikov, Daniil
NTU / EMID / GBR
6 D4 D3 D4 D4 D4 0 0.00 19 25 -6
Referee(s):
Wood, Chris
RSC / EMID / GBR